דף הבית >> מאמרים >> שפת גוף

שפת גוף

חשיבות שפת הגוף בחיינו

כשאנו פוגשים אדם לראשונה, אנו שופטים אותו תוך מספר שניות, או לכל היותר מספר דקות. השיפוט הזה מושפע 55%, מהופעתו ומשפת גופו, 38% מטון, קולו וסגנון דיבורו, ורק 7% קשורים לתוכן הדיבור.
השיפוט המהיר הזה, אפשר לאדם לאורך כל ההיסטוריה, להבחין במהירות בין אויב לידיד, ובכך להגדיל את כושר ההישרדות שלו בעולם.
הבנה של הסימנים בתקשורת הלא מילולית, מאפשרת הבנה טובה של העומדים מולנו,  של המסר שאנו מעבירים להם באמצעות שפת גופנו ובכך משפרת את התקשורת שלנו איתם.
אז מה כדאי לדעת על שפת גוף לפני שמתחילים לנתח אותה?
 • שפת גוף מייצגת את המצב הרגשי, של האדם בסיטואציה מסוימת.
 • שפת הגוף היא שפה של התת מודע, בעוד המילים הן שפה של המודע והרציונאל.
 • לכל אדם יש שפת גוף בסיסית, כמו בייס ליין, שמאפיינת אותו בשגרה, ואם באמת רוצים להבין אותו, צריך להכיר אותה ולהשוות אליה את הנתונים שראינו לגביו. השונות מהבייס ליין היא זו שחשובה.
 • שפת גוף היא תלוית סיטואציה, ומושפעת מהאנשים, תלוית מקום, תרבות ומגדר, ויש להבין את האינטראקציות בין האנשים, התרבות והסיטואציה על מנת להבין אותה ולתת לה את הפרשנות הנכונה.
 • לא ניתן להסיק מסקנות מתנועה אחת של אדם לגבי מצבו הרגשי, על מנת להסיק מסקנות יש לראות כמה תנועות שתומכות זו בזו ומעידות על אותה משמעות, ומהן להסיק מסקנות.
 • כולנו נולדים עם היכולת לנתח שפת גוף וגם אם נראה לנו שאנחנו לא שולטים היטב במיומנות הזו, זה נמצא אצלנו במוח באופן לא מודע ואנו נבין סיטואציות, בלי לדעת איך, הרבה מאד פעמים מתוך הבנה של שפת הגוף.
 • כשיש חוסר הלימה בין שפת הגוף לתקשורת המילולית, אנחנו לרוב ניטה להאמין לשפת הגוף, גם אם אנחנו לא מודעים לכך. שם נמצאת האמת של הרגשות גם אם במילים האדם אומר לך דברים אחרים.

לעיתים כל מה שצריך, זה להתבונן
 
שפת גוף ושפה בכלל

שפת הגוף, בדומה לשפה המדוברת מורכבת מסימנים בודדים, שביחד נותנים מילה, משפט, פסקה או טקסט שלם. כשכותבים מילה משמעותה עשויה להשתנות בהתאם להקשר בו היא נכתבה, וכך גם בשפת הגוף. כך למשל שילוב ידיים יכול להתפרש כסגירות, התגוננות או ריחוק, אך יכול להתפרש גם כניסיון לחמם את עצמך כשקר בחוץ. או ריכוז בדברייך. ניתוח נכון של שפת גוף יבחן תמיד את הסימנים הגופניים בהקשר מסוים, במי האנשים, מה הקרבה ביניהם, היכן הם נפגשים, ועוד. רק אז תינתן המשמעות הנכונה לשפת הגוף. כמו פאזל, כל חלק בנפרד, עדיין לא מראה את התמונה השלמה...אספו חלקים רבים ככל הניתן, כך תוכלו לראות את התמונה השלמה במלוא יופייה ועוצמתה.


שפת הגוף ושפת הכתב הדמיון והשוני בין השפות-

להלן מספר קווי דמיון בין שפת הגוף ושפת הכתב, שנתקלתי בהם לאורך שנות עבודתי:
ככלל לאדם יש שתי דרכים לתקשר עם העולם -
תקשורת מילולית ותקשורת בלתי מילולית.
גם בכתב ישנו אותו פער, התקשורת המילולית בכתב היא תוכן הטקסט. מה כתבתי על עצמי. למשל אני יכולה לכתוב שאני מאד ספונטאנית- זה המה, מה כתבתי על עצמי, אך יחד עם זאת אראה סימני כתב של שליטה ובקרה וכתב צפוף, זוויתי ולא מתקדם ואבין שהאדם אינו ספונטאני, אלא מאד מחושב ומבוקר .
במחקרים על רושם ראשוני נמצא, כי כשאנו פוגשים אדם אנו מושפעים משלושה מדדים-
7%
מתוכן דבריו- גם בגרפולוגיה לתוכן הטקסט יש משקל נמוך מאד, למעט מקרים בודדים בהם מילה או משפט מסוים הודגשו באופן ייחודי ואז תינתן להם התייחסות, מרבית הזמן התוכן הנכתב כלל לא ינותח באבחון גרפולוגי.
38% מטון דיבורו- טון הדיבור דומה למדיי לתנועה בכתב וקצב הכתיבה, והוא בעל רכיב משמעותי באבחון הגרפולוגי,  כמו גם באבחון שפת הגוף. הדבר מאד דומה לתמונת התנועה של כתב היד שגם היא מהווה רכיב מאד משמעותי בהתרשמות הראשונית שלנו מכתב היד, עוד לפני בחינת סימנים קטנים יותר.
55% משפת גופו-   שפת הגוף קשורה לנראות האדם, המראה החיצוני שלו ועמידתו, יציבתו תנועות ידיו וכדומה. בבחינת כתבי יד דומה הדבר לתמונת העיצוב ולתמונת הארגון גם יחד.
האם עיצוב כתב היד מוקפד או מרושל? אסתטי, ייחודי, שונה מהתקן? אותן השאלות בדיוק אנשים שואלים את עצמם באופן לא מודע, כשהם רואים אדם מולם, הם בוחנים את מידת האסתטיות שלו, את לבושו ומידת הייחודיות של בגדיו, האם בגדיו נקיים וכן הלאה. גם בכתב היד נבחנים פרמטרים דומים מאד.
התקשרות המילולית, היא כל מה שקשור למילים שאמרתי, התוכן עצמו- המה.
התקשרות הלא מילולית היא כל המעטפת- האיך.
כשם שהרציונאל שלי שולט על הדיבור שלי, ומחייב אותי לשמור על דיוק בבחירת מילותיי כך הרציונאל ישלוט על המילים שכתבתי, על התנועה, העיצוב, הארגון ישלטו אלמנטים לא מודעים, ובניתוח כתב היד אלו האלמנטים שמנותחים, התוכן אינו מנותח בניתוחים גרפולוגים. מנתחים את האיך, ולא את המה.


שפת גוף ותדמית בעולם העסקים

תדמית אישית, רושם ראשוני ושפת גוף בעולם העבודה והעסקים:
מיתוג אישי הינו תחום מתפתח המאפשר לאדם למכור את עצמו טוב יותר, ומתייחס לאדם כאל המוצר החשוב ביותר. מיתוג אישי משלב בתוכו מספר אלמנטים, כאשר כולם ביחד,  מאפשרים לאדם התקדמות טובה יותר בעולם העבודה ובחיים האישיים. האלמנטים הללו חוברים להם יחדיו ועל מנת שהמיתוג יהיה אפקטיבי חייבת להיות הלימה בין כולם.


הרושם הראשוני אותו אנו יוצרים מושפע למעשה מ 3 רכיבים עיקריים:

מהנראות הויזואלית שלנו ושפת הגוף שלנו ( תנועות הגוף, יציבה, הליכה, מחוות גופניות וכדומה )
מטון הדבור שלנו ( הכולל טונאציה, קצב ומהירות דיבור )
ומתוכן הדבור שלנו.

מודעות לכל אלו, יכולה לשפר, באופן מופלא, את היחס של הסביבה אלינו, ולקדם אותנו בקלות רבה לעבר יעדים רבים בחיים.

מעט על הנראות-

על מנת להעביר את המסרים שלנו כראוי, כדאי שנשאל את עצמנו מספר שאלות:
א. איזה מסר אני רוצה להעביר? מה אני רוצה שיחשבו עליי?
סביר להניח, שהתשובה תהיה, שאני רוצה מסר של מקצועיות, אנושיות, אמינות ...
ב. שנית, מי קהל היעד שלי?
האם אני פונה לאנשי עסקים או לקהל צעיר, האם קהל היעד שלי הן אמהות או שמא מרבית העבודה שלי היא מול גברים וכן הלאה...
ג.  מה המוצר אותו אני מייצג? מהו אותו עולם תוכן בו אני עובד?
האם זה ידע פיננסי, תחום טיפולי או משהו בעל יצירתיות ומעוף...

בהתאם למענה על שלוש השאלות הללו, נוכל לבחור את המראה המתאים ביותר למסר אותו אנו רוצים להעביר .

למשל , לאדם העוסק בתחום עם נגיעה לכספים מומלץ יהיה להעביר מסר של מקצועיות, של יושרה ואמינות, ולכן מראה מכובד, רשמי וקלאסי יעשה את העבודה נהדר.
מכנסיים בגוון כהה, חולצה בהירה ( שנמצא במחקרים שמשדרת אמינות יותר מאשר חולצות בצבעים כהים ), נעליים סגורות כהות, חגורה תואמת לנעליים, גרביים בצבע הנעליים או בצבע המכנסיים יראו מצוין להעברת המסר הרצוי.
כמובן שעל הבגדים להיות נקיים, מבדים איכותיים, מגוהצים ומסודרים.
מי שעוסק בתחום יצירתי יותר, יכול בהחלט להתלבש באופן יצירתי יותר, ולשלב צבעים וטקסטורות מעניינות יותר בהופעה האישית.
בכל המקרים ההיגיינה האישית, ריח נעים, גילוח אצל גברים, וטיפוח שיער, ציפורניים ואיפור אצל נשים, יעשו את ההבדל.
כמובן ששפת הגוף, העמידה , היציבה, ההליכה ושימוש נכון בידיים ובמחוות גופניות, כמו גם שימוש נכון בקצב דיבור, בטון דיבור וכדומה יאפשרו הלימה גדולה יותר בין כל המדדים שיוצרים את הרושם הראשוני, ויאפשרו מיתוג אישי איכותי ומדויק.
כי גם בייצוג, השלם גדול מסכום חלקיו...

כשהקול=הכל. רושם ראשוני בטלפון בעולם התעסוקה והעבודה .

בעידן בו רושם ראשוני הוא דבר מדובר ומוכר, משקיעים אנשים יותר מחשבה על הנראות שלהם-העסקית, הפרטית והדיגיטאלית. זה הפך להיות משהו כמעט מובן מאליו עבור מרבית האנשים.
יחד עם זאת, האם השקעתם מחשבה באיך אתם נשמעים, ולא רק איך אתם נראים?
כשאדם יוצר קשר טלפוני עם ארגון או עם בעל עסק, השיחה הטלפונית יוצרת רושם משמעותי, ובעל השפעה רבה על תפיסת אותו אדם את הארגון ומידת הרצינות והמקצועיות שלו.
רושם זה מהיר מאוד ומושפע מהשניות הראשונות של השיחה ( 4-6 שניות בדרך כלל ). החשיבות הרבה שיש למפגש ראשוני זה, מחייבת ידע ומיומנויות בתחום, שעשויות לתרום ולהועיל רבות לארגון או לבעל העסק בתדמית הכוללת וברמת המקצועיות שהוא משדר.

אז מה כדאי לעשות בשיחת טלפון על מנת ליצור רושם ראשוני טוב?
 • מומלץ לענות לטלפון כעבור 2-3 צלצולים, על מנת לא לשדר שאין מספיק עבודה בארגון מחד, או חוסר פניות ושירותיות מאידך
 • מומלץ לחייך לפני המענה לטלפון, אמנם לא רואים אתכם, אך חיוך נשמע למרחקים ומשפיע לחיוב, על מצב הרוח ועל הרגשות של מי שנמצא מעברו השני של הקו
 • מומלץ במענה הראשוני לענות, בוקר טוב, או צהריים טובים או שלום, ולקדם בברכה את מי שנמצא בעברו השני של הקו. אם התקשרו אליך לנייד וזה לקוח ותיק שמספרו ידוע לך, וכן גם שמו, ברך אותו לשלום, ואמור, "שלום רמי, איה כיף לשמוע ממך..." אנשים אוהבים לשמוע שזוכרים אותם, ואם תוסיף גם פרט ממשי, על הפעם האחרונה שנפגשתם זה יחמם את ליבו ויעביר לו מסר שהוא חשוב לך ואתה זוכר אותו.
 • מומלץ להגיד את שם הארגון בו אתה עובד, על מנת שמי שהתקשר ידע שהגיע למקום הנכון
 • ניתן להוסיף את שמך בסוף, על מנת ליצור תחושה אישית יותר ויחסי קרבה.
 • משל, "בוקר טוב, הגעת לשופרסל, מדברת נועה, במה אפשר לעזור?" בשלב זה מומלץ לשתוק להקשיב לצד השני, לתת לו לדבר, על מנת להבין את צרכיו ועל מנת לתת לו מענה הולם וראוי.
 •   במידה והגעתם לשלב בו סוגרים עסקה כספית בטלפון, עמידה תוך כדי הדיבור יכולה להועיל, כיוון שהיא משפיעה על רמת האנרגיה והחיות של סוגר העסקה, והאנרגיה הזו מועברת גם בטלפון. גם דיבור עם הידיים, למרות שלא רואים אותך, מוסיף מאד לעניין.
כשהטלפון הוא כלי עבודה, כדאי לזכור, שהקול=הכל.

על לחיצות ידיים

לחיצות ידיים נתפסות במחוות לפיוס, הכרה ושלום בהרבה תרבויות בעולם. אנחנו בדרך כלל נלחץ ידיים לאנשים חדשים או לאנשים מוכרים שנפגשנו איתם שוב.
כיום גם בתרבויות רחוקות כמו במזרח ובאסיה, למדו ללחוץ ידיים בשל החשיבות הרבה שמייחסים לזה שהם יודעים שזה וכחלק מהתרבות המערבית.
ראשי מדינה בכל העולם לומדים ומתעסקים עם עניין לחיצות הידיים.
בלחיצת יד החלק הפנימי של היד, החלק הרגשי המופנם, לוחץ יד למישהו אחר. קורה משהו במגע הזה ובקשר העין שמעביר אינפורמציה ובמקביל מקבל אינפורמציה מאחרים. גם אלו שלא אוהבים ללחוץ ידיים מעבירים מסרים בכל זאת עם לחיצת ידם, וברגע שאני לוחץ למישהו את היד יש לי דעה עליו שעוברת באופן לא מודע, ולו יש דעה עליי. לכן כדאי לדעת ללחוץ את היד נכון וכמו שצריך.
למה? כדי להעביר את המיטב שבך.
לא משנה מי לוחץ למי את היד, גבר לגבר או אישה לגבר או אישה לאישה, הלחיצה היא אותה לחיצה. אין משמעות ללחיצת יד גברית או נשית. לחיצת יד צריכה להיות איתנה ונכונה גם לאישה וגם לגבר.

סדר נכון ללחיצת יד-
 1. קום לפני לחיצת יד
 2. בצע קשר עין
 3. וודא כי כף היד הלוחצת פנויה
 4. עמוד מול נשוא לחיצת היד
 5. לחץ לחיצה נכונה ואיתנה
 6. 2-3 ניעות
 7. אמור את שמך בקול רם וברור עם חיוך
 
לבוש בדייטים-טיפ לנשים

רושם ראשוני נוצר בשניות הראשונות למפגש עם העומדים מולך וככזה, לפני דייט ראשון כדאי להשקיע מחשבה בלבוש שלנו, אם ברצוננו להרשים את הצד השני.
ראשית ממליצה לחשוב מעט עם עצמך, איזה רושם את רוצה להותיר? איזו תדמית היית רוצה ליצור בעיניי בן הזוג הפוטנציאלי? האם היית רוצה מערכת יחסים רצינית, או שמא ריגושים לא מחייבים? מה מאפיין אותך יותר? אהבת טבע, רשמיות, או אולי את בכלל טיפוס ספורטיבי?
בסופו של דבר כדאי שהתדמית שאת יוצרת תהיה בהלימה עם אישיותך, את תשדרי החוצה לעולם הרבה יותר נינוחות באופן הזה...זכרי שהשלם גדול מסכום חלקיו וכשהמראה שלך מתיישב היטב עם אישיותך, המסר שתוכלי להעביר יהיה מדויק ושלם יותר.
במידה ואת מחפשת מערכת יחסים רצינית ישנם דברים שכדאי להימנע מלעשות-
חצאית קצרה, מחשוף עמוק, בגד שקוף או צמוד מידי ולוחץ, פחות מומלצים לפגישה ראשונה. יתכן שהדייט שלך יהיה יצירתי וספונטאני ותוכלי למצוא את עצמך רוכבת על סוסים, הולכת על שפת הים או משחקת באולינג, ובכל מקרה פריטי לבוש נוחים ומחמיאים, יאפשרו לך לקחת חלק במגוון פעילויות במהלך הדייט.
גם עקבים גבוהים מידי, איפור מוגזם, שמלת ערב מרשימה משדרות מאמץ מוגזם, השקעה גדולה מידי ורצון להרשים, שעשוי פחות לשרת את הסיטואציה. שמרי את הלוק הנוצץ לשלב מתקדם יותר במערכת היחסים ולאירועים אחרים בהם המראה הזה מתאים יותר.

אז מה כדאי בכל זאת ללבוש?

במידה ויש לך סגנון לבוש מועדף ביומיום השתדלי לשמור על אותו קו גם לאורך הדייט, בסגנון כזה תרגשי נוח מאד והנינוחות הזו תאפשר לך להיות פנויה לבן הזוג וליהנות מהערב.
חולצה מכופתרת או מבד אריג, עם מחשוף סולידי, עם ג'ינס נוח, נעליים עם עקב בגובה של עד 5 ס"מ, ותכשיט שמשתלב יפה עם ההופעה יכולים בהחלט להיות מתאימים מאד לדייט ראשון.
לבוש רפוי מעט, שמחמיא לגזרתך, מכנסיים בגזרה גבוהה וחולצה מעניינת עם שרוולים מיוחדים או צווארון מיוחד יעשו את העבודה גם כן.
אם בכל זאת את רוצה שמלה, לכי על שמלה בצבע אחיד, באורך עד הברך ותוכלי להוסיף לה שרשרת יפה וג'קט ג'ינס, שמקלילים את הלוק ויכולים להתאים בימים הקרירים ובמקומות ממוזגים.
הכי חשוב שתהיי מספיק נינוחה, על מנת להציג את מי שאת באותנטיות, להכיר את זה שעומד מולך ושתיהני מהערב.

תקשורת אפקטיבית

תקשורת אפקטיבית מאפשרת לאדם להעביר את המסר שלו באופן כזה, שהעומד מולו יבין בדיוק את מה שרצה לומר.
פעמים רבות המסר, שמועבר במילים, לא עובר בדיוק כפי שרצינו, והסיבה לכך, לעיתים רבות, נעוצה בעובדה, שהמסר שעבר במילים לא תאם למסר שעבר ברמה הלא מילולית.
ברוב המקרים האמת תועבר בצורה מיטבית דרך שפת הגוף וטון הדיבור, יותר מאשר דרך המילים, לכן על מנת להבין היטב מסרים, שלפו את האנטנות שלכם, הקשיבו באמת למלל, ( לא רק לשמוע, להקשיב למה שבין השורות...) ובחנו האם מה שנאמר, תאם גם לאיך שהדברים נאמרו.
אם כן,  סביר להניח שהעומד מולכם אמר בדיוק את מה שהרגיש, אך אם לא הייתה הלימה,  תנסו לבחון עם עצמכם איזה רגש עוררו המילים, ותבחנו מה בשפת הגוף וטון הדיבור גרם להרגיש זאת.
התשובה בדרך כלל תהיה ברורה ומהירה...

שפת גוף למרצים- הגודל כן קובע

גדול או קטן?

כמי שמרצה ומלווה אנשי עסקים ומנחים במתן כלים לפרזנטציה נכונה, אני ממליצה להם להתאים את שפת הגוף שלהם, הן לנושא שהם מעבירים, לקהל היעד, ולמסר שהם רוצים להעביר, והן לגודל החלל, או החדר בו הם מרצים.
בחדרים גדולים, מומלץ להיות בתנועה בחלל, להתקרב ולהתרחק חליפות מהקהל, להתקרב כשרוצים לייצר אינטימיות, ולהתרחק כשרוצים ליצר הקשבה כוללת.
לעומת זאת, בחללים קטנים, ההמלצה היא לצמצם את התנועה במרחב מבחינת הליכה, לעמוד באופן יציב, ולייצר תנועה באמצעות פלג הגוף העליון, הכתפיים, תנועות ידיים עדינות, ועל ידי קשר עין נכון.
כי גודל החלל, בהחלט קובע


סנכרון בלבוש ובשפת הגוף ככלי להשפעה על האחר

במחקרים בשפת גוף ותקשורת בין אנשים, נמצא כי ככל שיש דמיון ויזואלי בין אנשים, החיבור ביניהם ורמת התקשורת ביניהם עולה והופכת למהירה יותר וקצרה.
כך למשל אם עליכם להיפגש עם אדם מסוים לפגישה עסקית, רצוי שתבדקו עליו מראש מידע, שיכול לעזור לכם להגדיל את הדמיון ביניכם, וכך לייצר קרבה והשפעה גדולה יותר גם לטובת העשייה העסקית המשותפת. למשל אם ראיתם שהוא עוסק בראיית חשבון ועובד בחברה מסוימת, תוכלו לראות מה קוד הלבוש המקובל בחברה בה עובד, או לפי הפרופיל שלו בפייסבוק לדעת מה סגנון לבושו ולהתאים את סגנון לבושכם לשלו. סביר להניח שהפגישה תתחיל מנקודת פתיחה טובה יותר ותוכלו להתפנות לדמיון ערכי ותוכני מה יותר במהלך הפגישה.

עמידה והליכה

האופן שבו אנו עומדים מגדיר בצורה משמעותית את ההתייחסות אלינו, את מעמדנו,  מצבנו הרגשי, הפיזי והמנטאלי, ומשפיע על איך אנו נתפסים בעיניי מי שמולנו.
עמידה שפופה למשל עשויה לשדר חולשה, ביטחון עצמי נמוך, ואנרגיות דלות.
ומאידך, עמידה יציבה וישרה משדרת בטחון, עוצמה, נוכחות וכריזמה.
ממליצה לכם להתחיל לבחון את המצב הנוכחי על ילדי צילום עצמי ואימוץ של עמידה יציבה שמשדרת ביטחון.
ואיך עושים זאת?
קמים בבוקר, ומתמתחים, נעמדים זקוף, ראש מורם וישר ( לא מוגבה מידי- זה עלול לשדר יהירות...) כתפיים מתוחות אך נינוחות, הליכה נינוחה ומשדרת ביטחון, יציבה עם רגליים מעט פסוקות ויציבות ללא השענות על חפצים לידכם, שולחן כסא או כל דבר אחר.


 
סימני שפת גוף מקרבת

בכל נקודת זמן בחיינו נעים לאנשים ליצור איתנו קשרים חברתיים למטרות עסקים או חברויות כאשר שפת הגוף שלנו מאותת סימני קרבה ופתיחות. איך אם כן עושים זאת או מזהים שאת אצל אחרים?

שפת גוף של חיבור:

חיוך- גורם להפרשת שני הורמונים= דופמין ואוקסיטוצין ומעלה מצב רוח. גם אם החיוך הוא מלאכותי- זה מקרב בין אנשים. חיוך חושף שיניים וכשאנו חופשים שיניים יש תחושה, שאני לא עומד לאכול אותך, אלא ידידותי ולא מסוכן ( בשונה מחיות בטבע שחושפות שיניים לפני טרף...)
קשר עין נעים ולא מאיים- יש אנשים שיותר קל ליצור איתם קשר עין. העוצמה היא כל הזמן לייצר קשר עין נעים וזה דבר חשוב. מומלץ להביט בעין השלשית או לטייל במשולש שבין העיניים וקצה האף.
שיח חיובי
שפת גוף פתוחה ונינוחה, המייצרת קרבה פיזית- אם כי לא יותר מידי
תשומת לב תוך כדי דיבור, הנהון והקשבה אמיתיים

ואיך  אם כן לא מייצרים קרבה?
מסיטים מבט, תופסים מרחק, לא מסתכלים על האדם ולא יוצרים קשר עין, בוהים במסכים
מניחים דברים שיוצרים חיץ בינך לבין העומד מולי כגון מחשב, ניירת, פלאפון וכדומה...

שפת גוף של ילדים מול מבוגרים
מהרגע שילד מגיע לאוויר העולם, הוא מתחיל לתקשר עם סביבתו, על מנת ליצור קשר עם הדמויות המטפלות בו, ועל מנת להגדיל את יכולת ההישרדות שלו בעולם. עיקר התקשורת שלו היא תקשורת בלתי מילולית והיא כוללת מחוות של בכי, צחוק, מנח גוף, הבעות פנים וכדומה. באמצעות כל אלו הוא מעביר מסר לגבי הלך רוחו, רגשותיו, ומה עובר עליו. ככל שההורה שלו מיומן יותר בקריאת הסימנים הלא מילוליים, כך קל לו יותר להבין את התינוק ולתת מענה אמיתי וראוי לצרכיו  ,דבר המגדיל את ההישרדות והשמחה של הילד.
 
ככל שהתינוק הולך ומתפתח, מתפתחת היכולת שלו לדבר, ואיתה היכולת שלו לתקשר במילים, וכך, באורח פלא המיומנות שלו ושל הסביבה לקרוא את המסרים הלא מילוליים הולכת ופוחתת. על מנת להמשיך ולשמר את המיומנויות ההוריות בהבנת שפת הגוף, צריך להיות במודעות אליה כל הזמן...גם כשהילד כבר מדבר...

שפת הגוף מורכבת משני רבדים:

הרובד האוניברסאלי - מחוות גופניות המאפיינות את כל בני האדם בעולם ללא קשר לתרבותם או מוצאם- לדוגמא שמחה ועצב נצפים באופן זהה בכל התרבויות
והרובד התרבותי הנלמד - מאפייני שפת גוף תלויי תרבות וכאלו הנלמדים מחיקוי סביבתי. הילד קולט את שפת האם בטבעיות ובמהירות, וגם את מאפייני שפת הגוף המקובלת בתרבות בה הוא גדל.

למרות השונות התרבותית הגדולה בין אנשים, השפה הראשונה בה כולנו מדברים מבוססת על שפת הגוף, ומכילה בתוכה את שפות הבכי, הצחוק, החיוך, תנועות הידיים והראש, ויחסי קרבה וריחוק גופניים.

הייחודיות בשפת הגוף של הילדים היא, שבניגוד למבוגרים שלומדים להסוות לטשטש ולשלוט בשפת הגוף שלהם, על מנת להציג את מה שהם רוצים ולהסתיר את רגשותיהם, הרי ששפת הגוף של הילדים היא אותנטית ונטולת הסתרות
.
למידה חינוך וחיקוי חברתי מדכאים חלק נכבד מיכולת הבעת הרגשות באמצעות שפת הגוף, ולכן מבוגרים רבים מעדנים את סימניה של שפת הגוף, על מנת לשדר דברים שנתפסים ראויים חברתית.

לעומתם ילדים מראים באופן ברור את מה שהם חווים ואין להם מסננות או עכבות. כשהם אוהבים מישהו הם יביעו אושר גדול ושמחה גדולה, וכשלא, גם למורת רוחם של הוריהם, הם יביעו זאת במחוות גופם.

הבנה בסיסית של ההורה את שפת גופו של ילדיו תעזור לו מאד לבנות קשר המבוסס על כנות, פתיחות ויכולת הבעת רגשות בצורה אותנטית. דבר שיוביל לשיפור מערכת היחסים בין ההורה לילדיו ולתקשורת טובה ואמיתית יותר.

רוצים לדעת יותר? מוזמנים לקרוא לי להרצאה...
 
 
FacebookYoutube

אתי בן מיכאל חז'ז' - קווים לדמותה

..